تبلیغات
بسکتبال مدرن

بسکتبال مدرن
 
قالب وبلاگ

قوانین مینی بسکتبال

مقررات فنی بازی مینی‌بسكتبال همانند بازی بسكتبال اجرا می‌شود. هر تیم 12 بازیكن، یك مربی و یك سرپرست دارد.  توصیه می‌شود این قوانین با گذشت بیشتری از طرف داوران اجرا شود. خطاها و جریمه‌ها همانند بازی بسكتبال اجرا می‌شود با توجه به این موارد كه داوران نباید روی خطاهایی كه اثر چندانی ندارند سختگیری كنند و همواره به خاطر داشته باشند كه دوست بازیكنان باشند نه یك داور خشك. قانون 3 ثانیه تنها در موارد زیر اعمال شود: الف) وقتی بازیكن قد بلندی در زمین حضور داشته باشد. ب) وقتی یكی از بازیكنان با هدف دریافت توپ مدت زیادی در منطقه 3 ثانیه قرار بگیرد.قانون 2 ثانیه تنها در موارد زیر اجرا خواهد شد: الف) وقتی در نتیجه تاكتیك مشخصی صورت بگیرد. ب) وقتی در نتیجه دفاع عالی سیستم حریف صورت گیرد

 اندازه زمین بازی

زمین مینی بسکتبال بطور ویژه برای نوجونان و افراد خردسال طراحی شده است. ابعاد زمین استاندار برای یک بازی بسکتبال قانون مند، بر اساس استانداردهای فدراسیون بین المللی بسکتبال، برابر است با 28.042 متر طول و 14.935 متر عرض. در صورت رعایت تناسب طول و عرض می توان ابعاد زمین را تغییر داد، که این فاصله مابین 26 متر طول و 14 متر عرض تا  12  متر طول و7 متر عرض متغیر است. طول خط پرتاب آزاد از خط پشتی  برابر با 3.962 متر می باشد. خط پرتاب و همچنین پرتاب سه امتیازی در بازی مینی بسکتبال وجود ندارد. سایر خطوط زمین مینی‌بسكتبال مشابه با  خطوط زمین بسكتبال است. 

تجهیزات بازی
تجهیزات بازی مینی بسکتبال برای هماهنگی بهتر با قد و قامت نوجوانان اصلاح شده است. بر اساس قوانین، برای افراد با سن 11 یا 12 سال، سبد مینی بسکتبال 3.048 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. برای بازیکنان کمتر از 11 سال ارتفاع سبد، 1.829متر و همچنین 2.438 متر می باشد. تخته‌ها بطور عمودی در انتهای زمین قرار داده شده و با خطوط اصلی موازی است. اندازه تخته 0.9 × 1.2 متر می‌باشد. قطر سبد 0.45 متر می‌باشد. کودکان 9 تا 12 سال از توپی با محیط 68.5 تا 73 سانتیمتر استفاده می کنند. کودکان خردسالتر توپی با محیط 53.34 تا 58.42 سانتیمتر را بکار می برند.   وزن تقریبی توپ 475.5 گرم است.

مدت زمان و دوره های بازی
یک دوره بازی 10 دقیقه طول می کشد و در مجموع 4 دوره در بازی وجود دارد. هر 2 دوره یک نیمه را تشکیل می دهند. بین هر دو نیمه یک زمان استراحت 10 دقیقه ای وجود دارد. بین هر 2 دوره یک وقت استراحت 2 دقیقه ای وجود دارد. هر بازیگر در هر تیم باید دست کم در 2 دوره از بازی شرکت کند، این قانون شامل موارد آسیب دیدگی یا اخراج بعلت خطاهای شخصی نمی شود.

تخطی (فول)
فول شخصی زمانی اتفاق می افتد که یک بازیکن با حریف تماس غیر مجاز داشته باشد. این تماس شامل حرکات ساده، نگه داشتن، بازی و هرگونه حرکتی که سبب ناهنجاری در بازی گردد، می شود. اگر بازیکنی که مورد خطا واقع شده است، در حال پرتاب بوده، دو پرتاب آزاد به او تعلق می گیرد، و اگر پرتاب قبلی او در هنگام خطا موفق بود، بجای دو پرتاب آزاد، 2 امتیاز به او تعلق می گیرد، و ادامه بازی با پرتاب توپ به داخل زمین از خط پایانی، مجددا ادامه می یابد. اگر بازیکن مورد اصابت، در حال پرتاب نبود،ادامه بازی با پرتاب توپ به اخل زمین از خط پایانی، مجددا دامه می یابد. اگر هر دو حریف همزمان به هم اصابت کنند، هر دو مقصر شناخته شده و بازی با پرتاب توپ ادامه می یابد.بازیکنانی که 5 فول داشته باشند، نمی توانند به بازی ادامه دهند.

تخطی ها و قانون شکنی
بازیکنان برای جابجا کردن توپ  به هر سمت از زمین بازی، تنها باید از یک دست خود استفاده کنند. اگر بازیکنی از حرکت و جابجا کردن باز ماند، باید توپ را پرتاب کرده، پاس دهد یا اینکه بچرخش دور خود همراه توپ بچرخاند. بازیکنی که از حرکت دادن و جابجا کردن توپ باز مانده، نباید مجددا به حرکت همراه با توپ ادامه د
هد. بازیکن همچنین نباید بصورت عمدی با پا به توپ ضربه وارد کند.  اما در صورت ضربه غیر عمدی،پا به توپ، نباید او را جریمه کرد. بازیکنانی که همراه با توپ، بیرون از خط کشی زمین گام بردارند، یا سبب خروج توپ از زمین شوند، سبب ایجاد خطای "خروج از زمین" می گردند، ذر این حالت تیم خاطی توپ خود را به تیم حریف واگذار می کند و یک پرتاب به درون برای تیم حریف انجام می شود.
منبع: Hawramansportطبقه بندی: قوانین و مقررات،
[ دوشنبه 24 مهر 1391 ] [ 02:50 ب.ظ ] [ میثم حسینی ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

مطالب آموزشی و خواندنی در مورد بسکتبال جهان که از سایتهای معتبر، مقالات و کتاب های مرجع دنیا گردآوری شده است
نویسندگان
نظر سنجی
به نظرتون برای بهتر شدن وبلاگ چه مطالبی بیشتر بگذارم؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب