تبلیغات
بسکتبال مدرن

بسکتبال مدرن
 
قالب وبلاگ

بهترین زمان برگشت به مسابقه پس از پیچ خوردگی پا چه زمانی است ؟

 این فاصله زمانی وابسته به شدت آسیب و سرعت برخورد و انجام مراقبت مناسب از آن است .عواملی كه بیشتر از همه تعیین كننده توانایی برگشت به مسابقه هستند باید تضمین كننده حركات بدون درد در تمام جهات مفصل و عملكرد قدرتی كافی  و فقدان درد باشند . انجام حركات طبیعی مفصل وابستگی تام به شروع زود رس حركات فاقد درد و تمرین های كششی دارد تا احتمال ایجاد محدودیت حركتی در اثر عدم استفاده از مفصل را از بین ببرد .اگر ورزشكار صدمه دیده علیرغم درد به مسابقه ادامه دهد  احتمال وخیم تر شدن صدمه و اضافه شدن آسیب های دیگر را بالا می برد .اگر چه تا حدود 6 هفته وجود تورم و ناراحتی مختصر در مفصل انتظار می رود كه با كمك استفاده از یخ و فشار و بالا نگهداشتن عضو رفع خواهد شد .

 

چگونه می توان احتمال بروز پیچ خوردگی در مچ پا و یا عود آن را كاهش داد ؟

 هم عوامل بیرونی و هم درونی در این قضیه دخالت دارند :

عوامل درونی :آمادگی های پیش از فصل كه به تقویت و كشش عضلات قسمت پایین پا بپردازند و سبب ثبات مفصل مچ پا

گردند .مسلم است كه تصحیح صدمات قبلی هم اهمیت بسزایی دارند كه در این راه از برنامه های باز توانی استفاده می شود .

 

عوامل خارجی :استفاده از وسایل كمك ارتوپدی در جهت تثبیت و حمایت مفصل را شامل می شود . یك عامل در پیشگیری از آسیب مچ پا توجه به تمرین در سطح زمین مسطح و خشك می باشد .

آسیب های ناشی از جهیدن و پرش های مكرر :اصطلاح jumpers knee  به همین معناست و در حقیقت آسیب ناشی از استفاده مكرر و بیش از حد زانو است كه با به كار گیری مكانیسم راست كننده زانو سبب در گیری بافت نرم زانو هم

می شود .این آسیب اصولا تاندون كشكك را در گیر می كند كه محل در گیری یا در قطب تحتانی آن و یا محل اتصال به تكمه استخوان درشت نی می باشد .ترومای جزیی و مكرر كه در اثر جهیدنهای مكرر به فیبر های تاندونی وارد می شود  آغاز گر واكنشی التهابی است كه سبب درد و حساسیت می گردد .

از عوامل دخیل در ایجاد آن می توان به ضعف عضله و كاهش قابلیت انعطاف عضله هامسترینگ و ضعف عضلات خم كننده مچ پا به عقب Dorsiflexors   و انحراف زانو ها به خارج اشاره كرد .

 

آسیبهای چشمی در بسكتبالیستها :

پارگی قرنیه یا ملتحمه  خونمردگی در پلك یا كره چشم و یا خونریزی زیر ملتحمه به طور شایعی در این ورزشكاران رخ می دهند .

و در صورت دیدن این عوارض باید به پزشك متخصص چشم مراجعه كرد .

 

شكستگی Jones 

با توجه به حركات جانبی و پر قدرت مكرر  جهیدنها و سایر انواع حركات ناگهانی احتمال ایجاد این شكستگی تنشی بالا می رود .نیروی زیادی كه در اثر حركات بالا به قاعده پنجمین استخوان متاتارس وارد می شود عامل آن است . این شكستگی اغلب ورزشكار را نا توان می كند و بر قراری اتصال مجدد بین تكه های شكستگی گاهی نیازمند جراحی و جا انداختن است .و درمان آن از وظایف ارتوپد می باشد .

 

آسیب انگشتان در بسكتبالیستها :

 شایعترین محل در مفصل آسیب در مفصل ران بین انگشتی (PIP)  است كه می تواند به صورت شكستگی و یا در رفتگی باشد .به نظر می رسد این آسیب در انگشتان 2 تا 5 شایعتر باشد .انگشت  Mallet   یا كندگی تاندون عضله راست كننده انگشت در محل اتصال آن به بند آخر هم آسیب شایع دیگر است .برای معالجه این آسیب  گچ گیری به مدت 3 تا 5 هفته توصیه می شود .


منبع:http://www.sportive.blogfa.com/
طبقه بندی: آسیب های بسکتبال،
[ چهارشنبه 15 آبان 1392 ] [ 01:01 ب.ظ ] [ میثم حسینی ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

مطالب آموزشی و خواندنی در مورد بسکتبال جهان که از سایتهای معتبر، مقالات و کتاب های مرجع دنیا گردآوری شده است
نویسندگان
نظر سنجی
به نظرتون برای بهتر شدن وبلاگ چه مطالبی بیشتر بگذارم؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب